KOMPENDIUM WIEDZY O UMOWACH
ZAWIERANYCH W OPARCIU O PRZEPISY:
1. KODEKSU CYWILNEGO
2. PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
z uwzględnieniem nowelizacji PZP z 22. czerwca 2016 roku
(Dz. U. z 13. lipca 2016 roku poz.1020)
w projektach finansowanych ze środków :
1. krajowych,
2. Unii Europejskiej,
3. bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
WARSZAWA, 24. – 25. KWIETNIA 2017 ROKU
Szanowni Państwo,
W imieniu firmy KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje, uprzejmie zapraszam do udziału w szkoleniu, podczas którego zostaną przedstawione i szczegółowo omówione zagadnienia z zakresu różnego typów umów, zawieranych w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego oraz Prawa zamówień publicznych, z uwzględnieniem nowelizacji ustawy PZP z 22. czerwca 2016 roku.
- celem szkolenia jest : uzyskanie przez uczestników praktycznych umiejętności prawidłowego postępowania na każdym etapie konstruowania i zarządzania umowami, zawieranymi w oparciu o przepisu Kodeksu Cywilnego i Prawa zamówień publicznych, w projektach finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych,
- szkolenie prowadzi : RADCA PRAWNY JACEK DUTKA – od ponad 30 lat specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podmiotów prywatnych i publicznych, w tym od około 20 lat z uwzględnieniem problematyki zamówień publicznych; zajmuje się doradztwem w zakresie zamówień publicznych dla zamawiających i wykonawców na każdym etapie postępowania przetargowego, realizowanego ze środków krajowych i Unii Europejskiej oraz innych funduszy pomocowych; znakomity wykładowca w dziedzinie umów ( w szerokim spektrum zainteresowania uczestników zajęć ), zamówień publicznych, prawnych aspektów procesu inwestycyjnego, projektów POIiŚ; współpracownik firmy KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje, dla której przeprowadził liczne szkolenia w formule zewnętrznej i wewnętrznej m.in. :
- Zamówienia publiczne na roboty budowlane – kompendium wiedzy
- Prawne aspekty roboty budowlanej,
- Kodeks cywilny w praktyce zamówień publicznych ( Kompleksowe omówienie stosowania przepisów Kodeksu cywilnego w zakresie nieuregulowanym w Prawie zamówień publicznych ),
- Zawieranie umów w obrocie gospodarczym z uwzględnieniem przepisów Kodeksu cywilnego i Prawa zamówień publicznych,
- Proces inwestycyjny – kompleksowe omówienie aspektów prawnych przygotowania i realizacji inwestycji budowlanej;
- Zamówienia publiczne od A – Z;
- Zamówienia publiczne dla praktyków;
- Realizacja projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
- Kwalifikowalność wydatków w związku z realizacją projektów w ramach POIiŚ,
zajęcia prowadzone przez pana J. Dutkę są oceniane bardzo wysoko pod względem przygotowania merytorycznego oraz dydaktycznego; p. J. Dutka jest wyśmienitym znawcą praktycznych aspektów funkcjonowania prawa w obrocie gospodarczym, w tym realizowanym w ramach zamówień publicznych; w bardzo interesujący i przystępny sposób omawia najtrudniejsze zagadnienia, a uczestnicy zajęć prowadzonych przez pana J. Dutkę – w anonimowych ankietach ewaluacyjnych – zawsze wystawiają wykładowcy najwyższe noty;
- szkolenie trwa 16 godzin lekcyjnych , które w całości są przeznaczone na przekazanie praktycznej wiedzy, na temat będący przedmiotem szkolenia,
- uczestnicy szkolenia otrzymują materiały dotyczące problematyki szkolenia , notes, długopis oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu,
- szkolenie odbędzie się w WARSZAWIE, w dniach 24. kwietnia ( 10.00 – 16.00 ) – 25. kwietnia ( 9.00 – 15.00 ) 2017 roku; sala konferencyjna Spółdzielczego Centrum Konferencyjno – Szkoleniowego „ ŻURAWIA ”, ul. Żurawia 47 ( róg ul. Poznańskiej i Żurawiej ), tel. : 22 / 6300500, www.scsk.pl – budynek znajduje się w centrum miasta, 5 minut spacerem od Dworca Centralnego w stronę ul. Marszałkowskiej ),
- w czasie przerw, dla uczestników przewidziano kawę, herbatę, zimne napoje, drobny poczęstunek oraz obiad,
- koszt uczestniczenia jednej osoby wynosi 750,00 PLN + 23. proc. VAT / nie zawiera kosztów noclegu / ;
- uwaga :
– w przypadku złożenia oświadczenia o finansowaniu udziału w szkoleniu w całości ze środków publicznych, koszt szkolenia nie jest opodatkowany stawką 23. proc. VAT,
- warunkiem uczestniczenia w szkoleniu jest
- w terminie do 18. kwietnia 2017 roku przesłanie formularza zgłoszenia udziału w szkoleniu na adres : KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje, 31 – 153 Kraków, ul. Szlak 65 lub faksem : 12 / 633 23 43 lub e-mailem na konto: kontrakt@kontrakt-firma.pl oraz
- wniesienie opłaty – wyłącznie po szkoleniu – w terminie do 7 dni od otrzymania faktury – na konto : KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje ; Bank PKO S.A., Oddział w Krakowie, NRB 86 1240 4650 1111 0000 5155 9937.
Faktury zostaną wystawione po zakończeniu szkolenia i przesłane pocztą poleconą na adres wskazany przez podmioty zgłaszające osoby do udziału w szkoleniu.
Jednocześnie, uprzejmie informuję, że :
- rezygnacja z udziału w szkoleniu na 3 dni przed datą rozpoczęcia szkolenia powoduje konieczność poniesienia pełnych kosztów za udział w szkoleniu,
- program szkolenia podlega ochronie prawnoautorskiej i nie może być wykorzystywany bez zgody firmy KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, uprzejmie proszę o kontakt.
Z wyrazami szacunku ,
Bolesław Budzicz
Pełnomocnik
502 / 174601, 12 / 633 23 43
PROGRAM SZKOLENIA :
KOMPENDIUM WIEDZY O UMOWACH
ZAWIERANYCH W OPARCIU O PRZEPISY:
1. KODEKSU CYWILNEGO
2. PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
z uwzględnieniem nowelizacji PZP z 22. czerwca 2016 roku
(Dz. U. z 13. lipca 2016 roku poz.1020)
w projektach finansowanych ze środków :
1. krajowych,
2. Unii Europejskiej,
3. bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
WARSZAWA, 24. – 25. KWIETNIA 2017 ROKU
I. Zasada swobody umów i jej granice :
- Zasada swobody umów w obrocie prawnym nie podlegającym ustawie Prawo zamówień publicznych jako swoboda kształtowania przez podmioty prawa treści dokonywanych czynności prawnych. Podstawa prawna – art. 3531. kc .
Zasada swobody umów, jako:
- swoboda, co do tego, czy podmioty chcą zawiązać między sobą stosunek obligacyjny, a więc, czy zobowiązanie umowne w ogóle powstanie,
- swoboda, co do wyboru kontrahenta,
- swoboda, co do ukształtowania treści umowy według swego uznania, a tym samym swoboda do powołania do życia takiego stosunku zobowiązaniowego, jaki odpowiada interesom stron;
- swoboda, co do formy czynności prawnej – prawnie skuteczne jest samo porozumienie stron, niewymagające w zasadzie szczególnej formy, chyba że wymóg taki wynika z ustawy (uchwała pełnego składu SN z dnia 28. kwietnia 1995 r.).
Definicja treści czynności prawnej/ jej elementy . Rodzaj/dziedzina prawa a stopień swobody w kształtowaniu treści czynności prawnej.
- Umowy o zamówienie publiczne a swoboda kontraktowania. Ograniczenia co do doboru kontrahenta, ukształtowania treści umowy, formy umowy oraz jej zmian, dodatkowe elementy zabezpieczające realizację umowy.
II. Istotne i nieistotne zmiany umowy :
- Dopuszczalność zmiany umowy na gruncie ustawy kc jako element swobody umów.
- Dopuszczalność zmiany umowy na gruncie ustawy PZP – art.144 PZP/ zasada przejrzystości postępowania. Przesłanki prawne dokonywania zmian umów, definicji pojęcia ,, istotnych zmian’’ art.144 ust.1e.
- Wyjaśnienie pojęć: zmiany nieistotne i istotne umowy w oparciu o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
- Zmiana nieistotna : zmiana zamówienia publicznego, która nie miałaby wpływu na krąg podmiotów ubiegających się o to zamówienie czy też na wynik postępowania.
- Zmiana istotna zamówienia publicznego: zmiana, która wprowadza warunki, które gdyby zostały ujęte w ramach pierwotnej procedury udzielania zamówienia, umożliwiłyby dopuszczenie innych oferentów niż ci, którzy zostali pierwotnie dopuszczeni, lub umożliwiłyby dopuszczenie innej oferty niż ta, która została pierwotnie dopuszczona.
- 144 ust. 1–1b, 1d i 1e ustawy – przesłanki zmian umowy.
- Warunek zmiany- tożsamość przedmiotu zamówienia wynikająca z oferty wykonawcy i SIWZ z przedmiotem zamówienia określonym w umowie ( art. 140 ust.1 PZP) z uwzględnieniem postanowień art. 144.
- Zmiany podmiotowe jako element dozwolonych zmian.
- Skutek naruszenia art. 144 dla zamawiającego w tym jako beneficjenta środków unijnych.
III. Zasada niezmienności umów o zamówienie publiczne :
Skutek prawny naruszenia zasady niezmienności umów. Bezwzględna nieważność umowy a unieważnialność umowy. Nieistotność zmiany, niezależnie od ich wartości, w rozumieniu ust. 1e art. 144.
IV. Istota umowy o zlecenia i umowy o dzieło, cechy wspólne i różnice,obowiązki stron :
- Umowa zlecenia – umowa starannego działania/ odpowiedzialność przyjmującego za zachowanie należytej staranności; art. 355 kc.
- Wymóg staranności (art.355 kc) zarówno w fazie wykonywania zobowiązania, spełnienia świadczenia.
- Pojęcie należytej staranności jako wzorca postępowania (modelu postępowania/ miernika staranności), powiązanego z konkretnym typem stosunków. Co oznacza wzorzec – „staranność ogólnie wymaganą w stosunkach danego rodzaju”, czyli staranność przyjętą powszechnie w danej kategorii stosunków.
- Miernik należytej staranności jako obiektywny (abstrakcyjny) model oceny zachowania dłużnika. Oznacza to w konsekwencji, że zachowanie dłużnika ocenia się w zobowiązaniu w oderwaniu od jego indywidualnych cech i właściwości, lecz wyłącznie przy uwzględnieniu specyficznych cech danego rodzaju stosunku.
- Wzorzec należytej staranności w stosunkach gospodarczych- wyższe wymagania w stosunku do dłużnika z uwagi na zawodowy charakter działalności dłużnika (art. 355§2 k.c.).
- Uzasadnienie dla rozróżnienia obu wzorców- działalność przedsiębiorcy o charakterze gospodarczym lub zawodowym, prowadzona jest w sposób ciągły powinna być oparta na szczególnych umiejętnościach. Działalność profesjonalna- zwiększone oczekiwania co do umiejętności, wiedzy, skrupulatności dłużnika .
- Staranność w stosunkach gospodarczych/zawodowych; staranność na poziomie wyższym od przeciętnej, wymagana od specjalistów bez względu na to, czy osiągnęli oni odpowiednio wysoki stopień biegłości w drodze uzyskania specjalistycznego wykształcenia zawodowego (fachowego), czy też poprzez praktyczne doskonalenie zawodowe (wyrok SN z dnia 17 sierpnia 1993 r. III CRN 77/93, OSNC 1994, nr 3, poz. 69).
- Umowa o dzieło – umowa rezultatu.
- Umowa zlecenia i umowa o dzieło jako umowy nazwane.
- Dzieło ( art. 627 k.c. ), jako pewien rezultat w postaci materialnej lub niematerialnej. Dzieło -stworzenie czegoś nowego lub przetworzenie czegoś do postaci w jakiej dotychczas nie istniało.
- Umowa zlecenia – nie występuje żaden rezultat ucieleśniony w jakiejkolwiek postaci. Jest to wyłącznie staranne działanie wykonawcy umowy.
- Umowa o dzieło: występuje efekt końcowy, pewien rezultat w postaci materialnej lub niematerialnej. Dziełem jest stworzenie czegoś lub przetworzenie do postaci w jakiej dotychczas nie istniało.
- W zobowiązaniach starannego działania: podjęcie przez dłużnika wymaganych czynności przy zachowaniu wiążącego go stopnia staranności oznacza, że dłużnik wykonał zobowiązanie, pomimo iż nie osiągnięto rezultatu określonego w celu umowy.
- Kryterium odróżnienia umowy o dzieło od umowy o świadczenie usług – możliwość poddania umówionego rezultatu (dzieła) sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych.
V. Istotne postanowienia umowy zlecenia :
- Istota umowy zlecenia w rozumieniu art. 734 kc – przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Kategoria umów z zakresu szeroko rozumianego pośrednictwa. Elementy definicji umowy: – dokonanie czynności prawnej (określonej) – oraz działanie dla dającego zlecenie. Dokonanie czynności prawnej w ramach zastępstwa dla innej osoby (dającego zlecenie), tym samym może się wyrażać zarówno w działaniu w jego imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym dla niego, jak i w działaniu w imieniu własnym, ale na rachunek (dla) dającego zlecenie.
- Stosowanie konstrukcji umowy zlecenia w drodze analogii do innych umów- art. 750 kc. Warunek zastosowania – kumulatywne wystąpienie dwóch przesłanek w umowach: są umowami o świadczenie usług i jednocześnie nie są uregulowane innymi przepisami.
- Pojęcie usług – wykonywanie czynności dla innej osoby (innych osób). Świadczenie usług – wykonywanie czynności faktycznych, jak i prawnych.
- Wyłączenie spod dyspozycji art. 750 kc umów o świadczenie usług polegających na dokonywaniu czynności prawnych; tego rodzaju umowy stanowią umowę zlecenia o ukształtowanym przedmiocie – art.734 kc.
- Definicja usług w PZP
VI. Istotne postanowienia umowy o dzieło ( z uwzględnieniem zapisów dotyczących przeniesienia prawa autorskich) :
Elementy przedmiotowo istotne umowy o dzieło:- określenie dzieła, wynagrodzenia z uwzględnieniem regulacji art. 628 i 629 kc (zdanie drugie przedmiotowego artykułu nie ma zastosowania w zamówieniach publicznych).
- Umowa o dzieło jako umowa konsensualna, dwustronnie zobowiązująca, wzajemna i odpłatna.
- Warunek wykonania umowy – starania przyjmującego zamówienie muszą doprowadzić w przyszłości do powstania konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu.
- Istota umowy o dzieło – osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu w postaci materialnej lub niematerialnej.
- Stosowanie umowy o dzieło do zamawiania dzieła jakim jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego- szczególne dobro niematerialne.
- Definicja utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Dualizm prawa autorskiego – prawa osobiste i autorskie prawa majątkowego. Majątkowe prawa autorskie jako przedmiot obrotu/umowy o dzieło.
- Określenie w umowie o dzieło pól eksploatacji jako niezbędny warunek nabycia prawa majątkowego -art.50 pr. aut.
- Nabywanie autorskich praw majątkowych na przykładzie umowy o prace projektową.
- Nabywanie autorskich praw majątkowych jako warunek korzystania z nabytego dobra.
- Zastrzeżenie w umowie zależnych praw autorskich jako warunek wprowadzenia zmian do nabytego dzieła przez Zamawiającego. Jak określić wynagrodzenia dla twórcy dzieła autora w umowie o dzieło.
- Odbiór dzieła a odpowiedzialność twórcy z tytułu wad fizycznych dzieła.
VII. Umowa o robotę budowlaną. Robota budowlana w ujęciu KC i Prawa Zamówień publicznych:
- Obiekt jako przedmiot umowy o robotę budowlaną w kc, PZP i prawie budowlanym.
- Istotne postanowienia umowy o robotę budowlaną.
- Oderwanie pojęcia roboty budowlane od definicji znajdujących się w innych krajowych aktach prawnych, w szczególności w ustawie Prawo budowlane. Jakie znaczenie w Prawie budowlanym w kwestii związanych np. z wydawaniem decyzji administracyjnych w budowlanym procesie inwestycyjnym ma wykaz robót budowlanych w PZP.
- Podwykonawstwo w robocie budowlanej.
- Definicja podwykonawstwa – przedmiotowo istotne elementy umowy o podwykonawstwo. Podwykonawstwo na roboty budowlane a podwykonawstwo na usługi i dostawy – różnice. Status prawny zastrzeżonej formy dla podwykonawstwa.
- Wskazanie przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, podanie przez wykonawcę firm podwykonawców.
- Obowiązek wskazania nazwy albo imion i nazwisk oraz danych kontaktowych podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w robocie budowlanej lub usłudze. Fakultatywność takiego obowiązku przy dostawach.
- Informacja o obowiązku osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia jako dodatkowy element specyfikacji istotnych warunków zamówienia – warunki takiego zastrzeżenia w siwz.
- Wymagania dotyczące umowy o podwykonawstwo w robocie budowlanej jako element siwz, których niespełnienie spowoduje zgłoszenie przez zamawiającego odpowiednio zastrzeżeń lub sprzeciwu.
- Swoboda wykonawcy w zakresie podwykonawstwa w robocie budowlanej.
- Obowiązek wykonawcy wykazywania spełniania warunków udziału w postępowaniu po wyborze oferty przy:
– zmianach w zakresie podwykonawstwa lub
– rezygnacji z podwykonawstwa.
– powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane/usługi w trakcie jego realizacji, a obowiązek wykonawcy przedstawiania oświadczenia z art. 25a ust. 1, lub oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy,
– stwierdzenie przez zamawiającego wobec podwykonawcy podstawy wykluczenia, a obowiązki wykonawcy,
– powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom a odpowiedzialność wykonawcy za należyte wykonanie zamówienia.
- Sposób określenia płatności wykonawcy w umowie o robotę budowlaną, której termin wykonywania jest dłuższy niż 12 miesięcy – obowiązki wykonawcy w tym zakresie/konsekwencje w płatnościach związane z brakiem zapłaty podwykonawcy roboty budowlanej.
- Procedury w zakresie zgłaszania podwykonawstwa przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę.
- Zastrzeżenia zamawiającego do projektu umowy o podwykonawstwo w robocie budowlanej.
- Sprzeciw zamawiającego do umowy o podwykonawstwo.
- Na czym polega ,,obowiązek zapłaty’’ w robocie budowlanej? Wynagrodzenie jako przedmiotowy istotny element umowy o roboty budowlane. Uchylenie się od obowiązku zapłaty wynagrodzenia odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia na roboty budowlane – obowiązki zamawiającego. Zakres płatności zamawiającego w przypadku uchylenia się do obowiązku zapłaty.
- Elementy umowy o roboty budowlane w przypadku podwykonawstwa. Element umowy o roboty budowlane ,,wysokości kar umownych, z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom’’ a treść art. 483 §1 kc.
- Podstawa do odstąpienia od umowy w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego w przypadku uchybienia w płatnościach przez wykonawcę/podwykonawcę – zakres tego prawa, przesłanki jego zastosowania.
- Przepisy art. 143a–143d a art. 647 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny.
- Wynagrodzenie w robocie budowlanej. Systemy wynagrodzeń i podstawy ich ustalania.
- Obiekt jako rezultat roboty budowlanej a odpowiedzialność z tytułu wad.
VIII. Umowy nazwane, nienazwane :
- Umowy nazwane- stypizowane w konkretnych przepisach kc.
- Umowy, do których stosuje się uregulowanie zawarte w 750 kc – umowy nienazwane. Umowy mieszane zawierające elementy umów nazwanych i nienazwanych/ podstawa – swoboda kształtowania treści stosunku prawnego z art. art. 3531
IX. Waloryzacja wynagrodzenia w umowach a rodzaje wynagrodzeń:
- Zasada nominalizmu. Klauzule waloryzacyjne jako wyłom w zasadzie nominalizmu.
- Klauzule waloryzacyjnych jako zabezpieczenie interesów strony przed zmianą wartości pieniądza.
- Typy klauzul waloryzacyjnych w obrocie, ustalane w oparciu o kryterium – przedmiot miernika wartości: klauzula złota, klauzula walutowa , klauzule towarowe, klauzula kosztów, klauzula uposażenia. Przeciętny poziom wszystkich cen określany przez wskaźnik inflacji jako miernik wartości. Swoboda stron wyborze miernika wartości. Dopuszczalność stosowania klauzul waloryzacyjnych na gruncie PZP.
- Klauzule waloryzacyjne a zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego.
- Umowne klauzule waloryzacyjne a dopuszczalność sądowej waloryzacji świadczeń na podstawie art. 358(1) §3 kc.
- Rodzaje wynagrodzeń: ryczałtowe, kosztorysowe, wyliczane w oparciu o podstawy ich ustalania. Waloryzacja wynagrodzenia kosztorysowego. Niezmienność wynagrodzenia ryczałtowego. Skutki prawne wynagrodzenia ryczałtowego dla wykonawcy.
X. Istotne postanowienia umowy ( dostawy, usługi, roboty budowlane):
- Dostawa na gruncie kc a dostawa na gruncie PZP.
- Usługi na gruncie PZP.
XI. Zasady konstruowania umów, elementy umowy :
Trzy rodzaje postanowień w treści czynności prawnej: składniki przedmiotowo istotne – essentialia negotii, składniki nieistotne – naturalia negotii i składniki podmiotowo istotne – accidentalia negotii .
- Składniki przedmiotowo istotne jako element indywidualizujący czynność prawną jako czynność określonego typu. (Ich wyróżnienie wiąże się przede wszystkim z zawartą w kodeksie cywilnym regulacją poszczególnych typów umów, charakteryzujących się określonymi cechami, np. przy sprzedaży jest to przedmiot i cena. Uczestnicy obrotu kształtują swoje stosunki prawne przede wszystkim przez określenie świadczeń, których oczekują względem siebie nawzajem.
- Adhezyjność umów na gruncie PZP.
- Swoboda kształtowania treści umowy w zakresie stosunków zobowiązaniowych dla danego typu czynności. Odstępstwa od przewidzianych przez ustawodawcę elementów danej czynności prawnej, jej charakterystycznych elementów- umowy nienazwane lub mieszane
- Postanowienia przedmiotowo istotne jako element konstrukcyjny czynności prawnej; bez nich nie można uznać czynności za dokonaną; nie muszą być wyraźne; wystarczy, że wynikają z zachowań stron. Osiągnięcie consensu co do postanowień przedmiotowo istotnych negocjowanej umowy może – jeśli taka jest decyzja stron – oznaczać jej zawarcie, mimo braku porozumienia co do szczegółów mającego powstać stosunku prawnego (SN z wyroku z dnia 23 lutego 2006 r., II CSK 126/05).
- Postanowienia należące do klasy naturalia negotii, określane jako nieistotne, ich brak w oświadczeniu woli nie ma żadnego wpływu na istnienie danej czynności prawnej. Normy dyspozytywny jako element uzupełniający brak naturalia negotii w umowie.
- Trzeci element treści czynności prawnej; accidentalia negotii, – składniki podmiotowo istotne, do których zalicza się przede wszystkim warunek, termin i polecenie, ale także zadatek, umowne prawo odstąpienia, odstępne, karę umowną.
XII. Zastrzeżenia umowne (zadatek, umowne prawo odstąpienia, odstępne, wadium) :
- Podstawa prawna w stosowaniu zastrzeżeń umownych – art. 394-396 i 483.
- Zadatek jako element wzmacniający zawarcie umowy. Konsekwencje prawne zastrzeżenia zadatku.
- Umowne prawo odstąpienia jako element osłabiający czynność prawną. Umownego odstąpienia od umowy a cel zamówienia publicznego. Odstępne jako szczególna postać umownego prawa odstąpienia. Funkcje odstępnego. Warunki/przesłanki odstępnego na gruncie kc.
- Wadium jako element zabezpieczający zawarcie umowy. Formy wadium na gruncie kc i PZP.
XIII. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy :
Formy prawne zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Sposób ustalenia zabezpieczenia należytego. Uprawnienia w zakresie wyboru formy zabezpieczenia.
XIV. Kary umowne – pojęcie i zakres, formułowanie treści, zasady określenia i miarkowania :
Podstawa prawna stosowania kary umownej. Zastrzeżenie kary jako element wzmacniający wykonanie zobowiązań niepieniężnych. Miarkowanie kar umownych a swobodne uznanie sędziowskie. Kara umowna jako rażąco wygórowana. Przesłanki zwolnienia się dłużnika z obowiązku zapłaty kary umownej. Dochodzenie kar umownych. Wyłączność kar umownych.
XV. Skutki niewykonania zobowiązań lub nienależytego wykonania zobowiązań :
Szkoda jako skutek niewykonania/nienależytego wykonania umowy.
XVI. Unieważnienie umowy :
Art. 140 ust. 3 PZP; Art. 144 ust. 1–1b, 1d i 1e PZP; art. 146 PZP a katalog przesłanek unieważnienia umowy.
XVII. Analiza treści umowy-ocena ryzyka.
XVIII. Zapisy, wymogi i ograniczenia wynikające z przepisów i zasad realizacji projektów finansowanych ze środków UE oraz bezzwrotnej pomocy zagranicznej.