SZKOLENIA 2019 – Kompendium wiedzy o umowach – zawieranych w oparciu o przepisy : Kodeksu cywilnego, Prawa budowlanego, Prawa zamówień publicznych – Wrocław, 28. – 29. marca 2019 roku


KOMPENDIUM WIEDZY O UMOWACH

 ZAWIERANYCH W OPARCIU O PRZEPISY:

 – KODEKSU CYWILNEGO

– PRAWA BUDOWLANEGO

– PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

w projektach finansowanych ze środków :

– krajowych,

– Unii Europejskiej,

– bezzwrotnej pomocy zagranicznej,

 WROCŁAW, 28. – 29. MARCA 2019 ROKU

Szanowni Państwo,

W imieniu firmy KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje, uprzejmie zapraszam do udziału w szkoleniu, podczas którego zostaną przedstawione i szczegółowo omówione zagadnienia z zakresu różnego typów umów, zawieranych w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego, Prawa budowlanego oraz Prawa zamówień publicznych.

  • celem szkolenia jest : uzyskanie przez uczestników praktycznych umiejętności prawidłowego postępowania na każdym etapie konstruowania i zarządzania umowami, zawieranymi w oparciu o przepisu Kodeksu Cywilnego, Prawa budowlanego i Prawa zamówień publicznych, w projektach finansowanych ze środków krajowych i zagranicznych,
  • szkolenie prowadzi : RADCA PRAWNY JACEK DUTKAod ponad 35 lat specjalizuje się  w kompleksowej obsłudze podmiotów prywatnych i publicznych, w tym od ponad 20 lat z uwzględnieniem problematyki zamówień publicznych; zajmuje się doradztwem w zakresie zamówień publicznych dla zamawiających i wykonawców na każdym etapie postępowania przetargowego, realizowanego ze środków krajowych i Unii Europejskiej oraz innych funduszy pomocowych; znakomity wykładowca w dziedzinie umów ( w szerokim spektrum zainteresowania uczestników zajęć ), zamówień publicznych, prawnych aspektów procesu inwestycyjnego, projektów POIiŚ; współpracownik firmy KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje, dla której przeprowadził liczne szkolenia w formule zewnętrznej i wewnętrznej m.in. :
  • Zamówienia publiczne na roboty budowlane – kompendium wiedzy
  • Prawne aspekty roboty budowlanej,
  • Kodeks cywilny w praktyce zamówień publicznych ( Kompleksowe omówienie stosowania przepisów Kodeksu cywilnego w zakresie nieuregulowanym w Prawie zamówień publicznych ),
  • Zawieranie umów w obrocie gospodarczym z uwzględnieniem przepisów Kodeksu cywilnego i Prawa zamówień publicznych,
  • Proces inwestycyjny – kompleksowe omówienie aspektów prawnych przygotowania i realizacji inwestycji budowlanej,
  • Zamówienia publiczne od A – Z,
  • Zamówienia publiczne dla praktyków,
  • Realizacja projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej,
  • Kwalifikowalność wydatków w związku z realizacją projektów w ramach POIiŚ,

zajęcia prowadzone przez pana J. Dutkę są oceniane bardzo wysoko pod względem przygotowania merytorycznego oraz dydaktycznego; p. J. Dutka jest wyśmienitym znawcą praktycznych aspektów funkcjonowania prawa w obrocie gospodarczym, w tym realizowanym  w ramach zamówień publicznych; w bardzo interesujący i przystępny sposób omawia najtrudniejsze zagadnienia, a uczestnicy zajęć prowadzonych przez pana J. Dutkę – w anonimowych ankietach ewaluacyjnych – zawsze wystawiają wykładowcy najwyższe noty;

  • szkolenie trwa 16 godzin lekcyjnych , które w całości są przeznaczone na przekazanie praktycznej wiedzy, na temat będący przedmiotem szkolenia,  
  • uczestnicy szkolenia otrzymują materiały dotyczące problematyki szkolenia, notes, długopis oraz zaświadczenie o udziale w szkoleniu,
  • szkolenie odbędzie się we WROCŁAWIU, w dniach 28. marca (10.00 – 16.00) – 29. marca (9.00 – 15.00) 2019 roku; w doskonale wyposażonej i klimatyzowanej sali konferencyjnej HOTELU SOFIA***, ul. Piłsudskiego 104 ( telefon : 713479543 ); budynek znajduje się w centrum miasta, naprzeciwko Dworca Głównego PKP; szczegółowe informacje na temat hotelu oraz miejsca szkolenia znajdą Państwo na stronie www.hotelsofia.pl,
  • w czasie przerw, dla uczestników przewidziano kawę, herbatę, zimne napoje, drobny poczęstunek oraz obiad, 
  • koszt uczestniczenia jednej osoby wynosi 750,00 PLN + 23. proc. VAT / nie zawiera kosztów noclegu / ;
  • uwaga :

w przypadku złożenia oświadczenia, że szkolenie jest finansowane przynajmniej w 70% ze środków publicznych oraz ma charakter kształcenia zawodowego lub służy przekwalifikowaniu zawodowemu pracowników – przysługuje zwolnienie z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT,

  • warunkiem uczestniczenia w szkoleniu jest :
  1. w terminie do 22. marca 2019 roku przesłanie formularza zgłoszenia udziału w szkoleniu na adres : KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje, 31 – 153 Kraków, ul. Szlak 65 lub faksem : 12 / 633 23 43 lub e-mailem na konto: kontrakt@kontrakt-firma.pl oraz
  2. wniesienie opłaty – wyłącznie po szkoleniu – w terminie do 7 dni od otrzymania  faktury – na konto : KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje ; Bank PKO S.A., Oddział w Krakowie, NRB 86 1240 4650 1111 0000 5155 9937.

Faktury zostaną wystawione po zakończeniu szkolenia i przesłane pocztą poleconą na adres wskazany przez podmioty zgłaszające osoby do udziału w szkoleniu.

Jednocześnie, uprzejmie informuję, że :

  1. rezygnacja z udziału w szkoleniu na 3 dni przed datą rozpoczęcia szkolenia powoduje konieczność poniesienia pełnych kosztów za udział w szkoleniu,
  1. program szkolenia podlega ochronie prawnoautorskiej i nie może być wykorzystywany bez zgody firmy KONTRAKT Doradztwo – Konsultacje.

W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, uprzejmie proszę o kontakt.

Z wyrazami szacunku , 

Bolesław Budzicz

Pełnomocnik

502 / 174601, 12 / 633 23 43 


PROGRAM SZKOLENIA :

KOMPENDIUM WIEDZY O UMOWACH

 ZAWIERANYCH W OPARCIU O PRZEPISY:

 – KODEKSU CYWILNEGO

– PRAWA BUDOWLANEGO

– PRAWA ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH

 w projektach finansowanych ze środków :

– krajowych,

– Unii Europejskiej,

– bezzwrotnej pomocy zagranicznej,

 WROCŁAW, 28. – 29. MARCA 2019 ROKU

I. Zasada swobody umów i jej granice :

  1. Zasada swobody umów  w obrocie prawnym nie podlegającym ustawie Prawo zamówień publicznych jako swoboda kształtowania przez podmioty prawa treści dokonywanych czynności prawnych. Podstawa prawna – art. 3531. kc .

      Zasada swobody umów, jako:

  • swoboda, co do tego, czy podmioty chcą zawiązać między sobą stosunek obligacyjny, a więc, czy zobowiązanie umowne w ogóle powstanie,
  • swoboda, co do wyboru kontrahenta,
  • swoboda, co do ukształtowania treści umowy według swego uznania, a tym samym swoboda do powołania do życia takiego stosunku zobowiązaniowego, jaki odpowiada interesom stron;
  • swoboda, co do formy czynności prawnej – prawnie skuteczne jest samo porozumienie stron, niewymagające w zasadzie szczególnej formy, chyba że wymóg taki wynika z ustawy (uchwała pełnego składu SN z dnia 28. kwietnia 1995 r.).

Definicja treści czynności prawnej / jej elementy . Rodzaj / dziedzina prawa a stopień swobody w kształtowaniu treści czynności prawnej.

Umowy o zamówienie publiczne a swoboda kontraktowania. Ograniczenia co do doboru kontrahenta, ukształtowania treści umowy, formy umowy oraz jej zmian, dodatkowe elementy zabezpieczające realizację umowy.

II. Istotne i nieistotne zmiany umowy :

  1. Dopuszczalność zmiany umowy na gruncie ustawy kc jako element swobody umów.
  1. Dopuszczalność zmiany umowy na gruncie ustawy PZP – art.144 PZP/ zasada przejrzystości postępowania. Przesłanki prawne dokonywania zmian umów, definicji pojęcia ,, istotnych zmian’’ art.144 ust.1e.
  1. Wyjaśnienie pojęć: zmiany nieistotne i istotne umowy w oparciu o orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Zmiana nieistotna : zmiana zamówienia publicznego, która nie miałaby wpływu na krąg podmiotów ubiegających się o to zamówienie czy też na wynik postępowania.

Zmiana istotna  zamówienia publicznego: zmiana, która wprowadza warunki, które gdyby zostały ujęte w ramach pierwotnej procedury udzielania zamówienia, umożliwiłyby dopuszczenie innych oferentów niż ci, którzy zostali pierwotnie dopuszczeni, lub umożliwiłyby dopuszczenie innej oferty niż ta, która została pierwotnie dopuszczona.

Art. 144 ust. 1a, 1b, 1d i 1e ustawy  -“ przesłanki zmian   umowy.

  • Postanowienie umowne zmienione z naruszeniem ust. 1-1b, 1d i 1e –skutek naruszeń; uprawnienie prezesa UZP w zakresie naruszenia  1-1b, 1d i 1e Art. 144 PZP.
  • Zakaz zawarcia umowyw zakresie zamówień in-house.
  • Warunek zmiany – tożsamość przedmiotu zamówienia wynikająca z oferty wykonawcy i SIWZ z przedmiotem zamówienia określonym w umowie ( art. 140 ust.1 PZP) z uwzględnieniem postanowień art. 144.
  • Zmiany podmiotowe jako element dozwolonych zmian – wykonawcę, któremu zamawiający udzielił zamówienia, ma zastąpić nowy wykonawca.
  • Skutek naruszenia art. 144  dla zamawiającego w tym jako beneficjenta środków unijnych.

III. Zasada niezmienności umów o zamówienie publiczne :

Skutek prawny naruszenia zasady niezmienności umów. Bezwzględna nieważność umowy a unieważnialność umowy. Nieistotność zmiany, niezależnie od ich wartości, w rozumieniu ust. 1e art. 144.

IV. Istota umowy o zlecenia i umowy o dzieło, cechy wspólne i różnice, obowiązki stron w rozumieniu KC i PZP:

  • Umowa zlecenia – umowa starannego działania/ odpowiedzialność przyjmującego za zachowanie należytej staranności; art. 355 kc.
  • Wymóg staranności (art.355 kc) zarówno w fazie wykonywania zobowiązania, spełnienia świadczenia.
  • Pojęcie należytej staranności jako wzorca postępowania (modelu postępowania/ miernika staranności), powiązanego z konkretnym typem stosunków. Co oznacza wzorzec – „staranność ogólnie wymaganą w stosunkach danego rodzaju”, czyli staranność przyjętą powszechnie w danej kategorii stosunków.
  • Miernik należytej staranności jako obiektywny (abstrakcyjny) model oceny zachowania dłużnika. Oznacza to w konsekwencji, że zachowanie dłużnika ocenia się  w zobowiązaniu w oderwaniu od jego indywidualnych cech i właściwości, lecz wyłącznie przy uwzględnieniu specyficznych cech danego rodzaju stosunku.
  • Wzorzec należytej staranności w stosunkach gospodarczych- wyższe wymagania w stosunku do dłużnika z uwagi na zawodowy charakter działalności dłużnika (art. 355§2 k.c.).
  • Uzasadnienie dla rozróżnienia obu wzorców- działalność przedsiębiorcy o charakterze gospodarczym lub zawodowym, prowadzona jest w sposób ciągły powinna być oparta na szczególnych umiejętnościach. Działalność profesjonalna- zwiększone oczekiwania co do umiejętności, wiedzy, skrupulatności dłużnika .
  • Staranność w stosunkach gospodarczych/zawodowych; staranność na poziomie wyższym od przeciętnej, wymagana od specjalistów bez względu na to, czy osiągnęli oni odpowiednio wysoki stopień biegłości w drodze uzyskania specjalistycznego wykształcenia zawodowego (fachowego), czy też poprzez praktyczne doskonalenie zawodowe (wyrok SN z dnia 17 sierpnia 1993 r. III CRN 77/93, OSNC 1994, nr 3, poz. 69).
  • Umowa o dzieło – umowa rezultatu.
  • Umowa zlecenia i umowa o dzieło jako umowy nazwane.
  • Dzieło ( art. 627 k.c. ), jako pewien rezultat w postaci materialnej lub niematerialnej. Dzieło -stworzenie czegoś nowego lub przetworzenie czegoś do postaci w jakiej dotychczas nie istniało.
  • Umowa zlecenia – nie występuje żaden rezultat ucieleśniony w jakiejkolwiek postaci. Jest to wyłącznie staranne działanie wykonawcy umowy.
  • Umowa o dzieło: występuje efekt końcowy, pewien rezultat w postaci materialnej lub niematerialnej. Dziełem jest stworzenie czegoś lub przetworzenie do postaci w jakiej dotychczas nie istniało.
  • W zobowiązaniach starannego działania: podjęcie przez dłużnika wymaganych czynności przy zachowaniu wiążącego go stopnia staranności oznacza, że dłużnik wykonał zobowiązanie, pomimo iż nie osiągnięto rezultatu określonego w celu umowy.
  • Kryterium odróżnienia umowy o dzieło od umowy o świadczenie usług – możliwość poddania umówionego rezultatu (dzieła) sprawdzianowi na istnienie wad fizycznych.

V. Istotne postanowienia umowy zlecenia :

  • Istota umowy zlecenia w rozumieniu art. 734 kc – przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie. Kategoria umów z zakresu szeroko rozumianego pośrednictwa. Elementy definicji umowy: – dokonanie czynności prawnej (określonej) – oraz działanie dla dającego zlecenie. Dokonanie czynności prawnej w ramach zastępstwa dla innej osoby (dającego zlecenie), tym samym może się wyrażać zarówno w działaniu w jego imieniu i z bezpośrednim skutkiem prawnym dla niego, jak i w działaniu w imieniu własnym, ale na rachunek (dla) dającego zlecenie.
  • Stosowanie konstrukcji umowy zlecenia w drodze analogii do innych umów- art. 750 kc. Warunek zastosowania – kumulatywne wystąpienie dwóch przesłanek w umowach: są umowami o świadczenie usług i jednocześnie nie są uregulowane innymi przepisami.
  • Pojęcie usług – wykonywanie czynności dla innej osoby (innych osób). Świadczenie usług – wykonywanie czynności faktycznych, jak i prawnych.
  • Wyłączenie spod dyspozycji art. 750 kc umów o świadczenie usług polegających na dokonywaniu czynności prawnych; tego rodzaju umowy stanowią umowę zlecenia o ukształtowanym przedmiocie – art.734 kc.
  • Istota umowy zlecenia w PZP – katalog otwarty umów na gruncie PZP.

VI. Istotne postanowienia umowy o dzieło ( z uwzględnieniem zapisów dotyczących przeniesienia prawa autorskich) :

  • Elementy przedmiotowo istotne umowy o dziełookreślenie dzieła, wynagrodzenia  z uwzględnieniem regulacji art. 628 i 629 kc (zdanie drugie przedmiotowego artykułu nie ma zastosowania w zamówieniach publicznych).
  • Umowa o dzieło jako umowa konsensualna, dwustronnie zobowiązująca, wzajemna i odpłatna.
  • Warunek wykonania umowy – starania przyjmującego zamówienie muszą doprowadzić w przyszłości do powstania konkretnego, indywidualnie oznaczonego rezultatu.
  • Istota umowy o dzieło – osiągnięcie określonego, zindywidualizowanego rezultatu  w postaci materialnej lub niematerialnej.
  • Stosowanie umowy o dzieło do zamawiania dzieła jakim jest utwór w rozumieniu prawa autorskiego- szczególne dobro niematerialne.
  • Definicja utworu w rozumieniu prawa autorskiego. Dualizm prawa autorskiego – prawa osobiste i autorskie prawa majątkowego. Majątkowe prawa autorskie jako przedmiot obrotu/umowy o dzieło.
  • Określenie w umowie o dzieło pól eksploatacji jako niezbędny warunek nabycia  prawa majątkowego – art.50 pr. aut.
  • Nabywanie autorskich praw majątkowych na przykładzie umowy o prace projektową.
  • Nabywanie autorskich praw majątkowych jako warunek korzystania z nabytego dobra.
  • Zastrzeżenie w umowie zależnych praw autorskich jako warunek wprowadzenia zmian do nabytego dzieła przez Zamawiającego. Jak określić wynagrodzenia dla twórcy dzieła autora w umowie o dzieło.
  • Odbiór dzieła a odpowiedzialność twórcy z tytułu wad fizycznych dzieła.
  • Umowa o dzieło na gruncie PZP.

VII. Umowa o robotę budowlaną. Robota budowlana w ujęciu KC, Prawa budowlanego i Prawa Zamówień publicznych :

  • Obiekt jako przedmiot umowy o robotę budowlaną w kc, PZP i prawie budowlanym.
  • Istotne postanowienia umowy o robotę budowlaną w ujęciu KC i PZP.
  • Oderwanie pojęcia roboty budowlane od definicji znajdujących się w innych krajowych aktach prawnych, w szczególności w ustawie Prawo budowlane. Jakie znaczenie w Prawie budowlanym w kwestii związanych np. z wydawaniem decyzji administracyjnych w budowlanym procesie inwestycyjnym ma wykaz  robót budowlanych w PZP.

         Podwykonawstwo w robocie budowlanej.

  • Definicja podwykonawstwa – przedmiotowo istotne elementy umowy o podwykonawstwo. Podwykonawstwo na roboty budowlane a podwykonawstwo na usługi i dostawy – różnice. Status prawny zastrzeżonej formy dla podwykonawstwa.
  • Wskazanie przez wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć podwykonawcom, podanie przez wykonawcę firm podwykonawców.
  • Obowiązek wskazania nazwy albo imion i nazwisk oraz danych kontaktowych podwykonawców i osób do kontaktu z nimi, zaangażowanych w  robocie budowlanej lub usłudze. Fakultatywność takiego obowiązku przy dostawach.
  • Informacja o obowiązku osobistego wykonania przez wykonawcę kluczowych części zamówienia jako dodatkowy element specyfikacji istotnych warunków zamówienia – warunki takiego zastrzeżenia w siwz.
  • Wymagania dotyczące umowy o podwykonawstwo w robocie budowlanej jako element siwz, których niespełnienie spowoduje zgłoszenie przez zamawiającego odpowiednio zastrzeżeń lub sprzeciwu.
  • Swoboda wykonawcy w zakresie podwykonawstwa w robocie budowlanej.
  • Obowiązek wykonawcy wykazywania spełniania warunków udziału w postępowaniu  po wyborze oferty przy:

                  – zmianach w zakresie podwykonawstwa  lub

                  – rezygnacji z podwykonawstwa.

  • powierzenie podwykonawcy wykonania części zamówienia na roboty budowlane/usługi w trakcie jego realizacji, a obowiązek wykonawcy przedstawiania oświadczenia z art. 25a ust. 1, lub oświadczenia lub dokumenty potwierdzające brak podstaw wykluczenia wobec tego podwykonawcy,
  • stwierdzenie przez zamawiającego wobec podwykonawcy podstawy wykluczenia, a obowiązki wykonawcy,
  • powierzenie wykonania części zamówienia podwykonawcom a odpowiedzialność  wykonawcy   za należyte wykonanie zamówienia.

          Poleganie na zasobach podmiotu trzeciego.

  • Sposób określenia płatności wykonawcy w umowie o robotę budowlaną, której termin wykonywania jest dłuższy niż 12 miesięcy – obowiązki wykonawcy w tym zakresie/konsekwencje w płatnościach związane z brakiem zapłaty podwykonawcy roboty budowlanej.
  • Procedury w zakresie zgłaszania podwykonawstwa przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę.
  • Zastrzeżenia zamawiającego do projektu umowy o podwykonawstwo w robocie budowlanej.
  • Sprzeciw zamawiającego do umowy o podwykonawstwo.
  • Na czym polega ,,obowiązek zapłaty’’ w robocie budowlanej? Wynagrodzenie jako przedmiotowy istotny element umowy o roboty budowlane. Uchylenie się od obowiązku zapłaty wynagrodzenia odpowiednio przez wykonawcę, podwykonawcę lub dalszego podwykonawcę zamówienia na roboty budowlane – obowiązki zamawiającego. Zakres płatności zamawiającego w przypadku uchylenia się do obowiązku zapłaty.
  • Elementy umowy o roboty budowlane w przypadku podwykonawstwa. Element umowy o roboty budowlane ,,wysokości kar umownych, z tytułu braku zapłaty lub nieterminowej zapłaty wynagrodzenia należnego podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom’’ a treść art. 483 §1 kc.
  • Podstawa do odstąpienia od umowy w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego w przypadku uchybienia w płatnościach przez wykonawcę/podwykonawcę – zakres tego prawa, przesłanki jego zastosowania.
  • Przepisy art. 143a 143d a art. 647 (1) ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. kc.
  • Wynagrodzenie w robocie budowlanej. Systemy wynagrodzeń i podstawy ich ustalania.
  • Obiekt jako rezultat roboty budowlanej a odpowiedzialność z tytułu wad.

VIII. Umowy nazwane, nienazwane :

  • Umowy nazwane – stypizowane w konkretnych przepisach kc.
  • Umowy, do których stosuje się uregulowanie zawarte w 750 kc – umowy nienazwane. Umowy mieszane zawierające elementy umów nazwanych  i nienazwanych/ podstawa – swoboda kształtowania treści stosunku prawnego z art. art. 3531

IX. Waloryzacja wynagrodzenia w umowach a rodzaje wynagrodzeń :

  • Zasada nominalizmu. Klauzule waloryzacyjne jako wyłom w zasadzie nominalizmu.
  • Klauzule waloryzacyjnych jako zabezpieczenie interesów strony przed zmianą wartości pieniądza.
  • Typy klauzul waloryzacyjnych w obrocie, ustalane w oparciu o kryterium – przedmiot miernika wartości: klauzula złota, klauzula walutowa, klauzule towarowe, klauzula kosztów, klauzula uposażenia. Przeciętny poziom wszystkich cen określany przez wskaźnik inflacji jako miernik wartości. Swoboda stron wyborze miernika wartości. Dopuszczalność stosowania klauzul waloryzacyjnych na gruncie PZP.
  • Klauzule waloryzacyjne a zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego.
  • Umowne klauzule waloryzacyjne a dopuszczalność sądowej waloryzacji świadczeń  na podstawie art. 358(1) §3 kc.
  • Rodzaje wynagrodzeń: ryczałtowe, kosztorysowe, wyliczane w oparciu o podstawy ich ustalania. Waloryzacja wynagrodzenia kosztorysowego. Niezmienność wynagrodzenia ryczałtowego. Skutki prawne wynagrodzenia ryczałtowego dla wykonawcy.

X. Istotne postanowienia umowy ( dostawy,  usługi, roboty budowlane) :

  • Dostawa na gruncie kc a dostawa na gruncie PZP.
  • Usługa na gruncie PZP.
  • Robota budowlana kc a Prawo budowlane a ustawa PZP.

XI. Zasady konstruowania umów, elementy umowy :

  • Trzy rodzaje postanowień w treści czynności prawnej: składniki przedmiotowo istotneessentialia negotii, składniki nieistotne naturalia negotii i składniki podmiotowo istotneaccidentalia negotii .
  • Składniki przedmiotowo istotne jako element indywidualizujący czynność prawną jako czynność określonego typu. (Ich wyróżnienie wiąże się przede wszystkim z zawartą w kodeksie cywilnym regulacją poszczególnych typów umów, charakteryzujących się określonymi cechami, np. przy sprzedaży jest to przedmiot i cena. Uczestnicy obrotu kształtują swoje stosunki prawne przede wszystkim przez określenie świadczeń, których oczekują względem siebie nawzajem.
  • Adhezyjność umów na gruncie PZP.
  • Swoboda kształtowania treści umowy w zakresie stosunków zobowiązaniowych dla danego typu czynności. Odstępstwa od przewidzianych przez ustawodawcę elementów danej czynności prawnej, jej charakterystycznych elementów- umowy nienazwane lub mieszane.
  • Postanowienia przedmiotowo istotne jako element konstrukcyjny czynności prawnej; bez nich nie można uznać czynności za dokonaną; nie muszą być wyraźne; wystarczy, że wynikają z zachowań stron. Osiągnięcie consensu co do postanowień przedmiotowo istotnych negocjowanej umowy może – jeśli taka jest decyzja stron – oznaczać jej zawarcie, mimo braku porozumienia co do szczegółów mającego powstać stosunku prawnego (SN z wyroku z dnia 23 lutego 2006 r., II CSK 126/05).
  • Postanowienia należące do klasy naturalia negotii, określane jako nieistotne, ich brak w oświadczeniu woli nie ma żadnego wpływu na istnienie danej czynności prawnej. Normy dyspozytywny jako element uzupełniający brak naturalia negotii w umowie.
  • Trzeci element treści czynności prawnej; accidentalia negotii, – składniki podmiotowo istotne, do których zalicza się przede wszystkim warunek, termin i polecenie, ale także zadatek, umowne prawo odstąpienia, odstępne, karę umowną.

XII. Zastrzeżenia umowne (zadatek, umowne prawo odstąpienia, odstępne, wadium, kara umowna) :

  • Podstawa prawna w stosowaniu zastrzeżeń umownych – art. 394-396 i 483.
  • Zadatek jako element wzmacniający zawarcie umowy. Konsekwencje prawne zastrzeżenia zadatku.
  • Umowne prawo odstąpienia jako element osłabiający czynność prawną. Umownego odstąpienia od umowy a cel zamówienia publicznego. Odstępne jako szczególna postać umownego prawa odstąpienia. Funkcje odstępnego. Warunki/przesłanki odstępnego na gruncie kc.
  • Wadium jako element zabezpieczający zawarcie umowy. Formy wadium na gruncie kc i PZP.

XIII. Zabezpieczenie należytego wykonania umowy :

Formy prawne zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Sposób ustalenia zabezpieczenia należytego. Uprawnienia w zakresie wyboru formy zabezpieczenia.

XIV. Kary umowne – pojęcie i zakres, formułowanie treści, zasady określenia i miarkowania :

  • Jakich elementów umowy ma dotyczyć kara umowna.
  • Podstawa prawna stosowania kary umownej. Zastrzeżenie kary jako element wzmacniający wykonanie zobowiązań niepieniężnych. Miarkowanie kar umownych a swobodne uznanie sędziowskie. Kara umowna jako rażąco wygórowana. Przesłanki zwolnienia się dłużnika z obowiązku zapłaty kary umownej. Dochodzenie kar umownych. Wyłączność kar umownych.

XV. Skutki niewykonania zobowiązań lub nienależytego wykonania zobowiązań :

Szkoda jako skutek niewykonania/nienależytego wykonania umowy.

XVI. Unieważnienie umowy :

Art. 140 ust. 3 PZP;   Art. 144 ust. 1 1b, 1d i 1ePZP; art. 146 PZP a katalog przesłanek unieważnienia umowy.

XVII. Analiza treści umowy – ocena ryzyka.

XVIII. Zapisy, wymogi i ograniczenia wynikające z przepisów i zasad realizacji projektów finansowanych ze środków UE oraz bezzwrotnej pomocy zagranicznej w zakresie realizacji zamówień publicznych i otrzymanego dofinansowania. Korekty finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *